Kokil Dökümün Avantajları

Kokil Döküm , farklı alaşımlar ile geniş bir yelpazede üretim için idealdir. Döküm, üstün mekanik özellikler ve geliştirilmiş işlenebilirlik elde etmek için ısıya tabi tutulur. Dökme demir çelik çekirdek ile mükemmel bi tekrarlanalabilirlik elde edilir.

Kokil Döküm ün Avntajları:

Bu süreç seri üretim için uygundur; boyutsal doğruluk ve yüzey açısından geleneksel kum döküme göre daha kullanışlıdır. Minimum duvar kalınlığı 3,0 mm dökülebilir, istisnai olarak küçük alanlar üzerinde 2mm olabilir.

Alüminyum alaşım döküm aralığı birkaç gram ile 100 kg arasında değişir. Bazı dökümhanelerin Kokil Döküm ile 300 kg’lık silindir blokları ürettiğine dair raporlar vardır. Parça boyutu ve karmaşıklığı arttıkça Kokil Döküm süreci daha pahalı olur ve ekonomik olmaz. Aynı zamanda kalıp işleme ve dökümü kalıptan çıkarmak zor olucaktır hem de boyutsal doğruluk, sağlamlık ve katılaşmada azalma olucaktır.

Kokil Döküm , kum döküme göre 20% daha fazla mekanik özellikler elde etme kabiliyetine sahiptir. Sistem otomatikleştirilir ve seri üretime bağlanır. İç detaylar içinse kum veya alçı ile çalışılır ve yarı Kokil Döküm uygulanır.